Šv. Kūčios

Šv. Kūčios yra viena iš svarbiausių tradicinių lietuvių švenčių, švenčiama gruodžio 24 d., Kūčių vakarą. Tai iškilminga ir šventa vakarienė, kuri žymi pasiruošimą Kalėdoms – Kristaus gimimo šventei. Kūčios Lietuvoje turi gilias religines ir kultūrines šaknis, jungiančias krikščioniškas tradicijas su senaisiais pagoniškais papročiais.

Kūčių vakarienės tradicijos:

  1. Pasninkas: Kūčių dieną laikomasi griežto pasninko – vakarienė ruošiama tik iš augalinės kilmės produktų. Draudžiama mėsa ir pieno produktai.
  2. Dvainės (12 patiekalų): Ant stalo dedama 12 skirtingų patiekalų, simbolizuojančių dvylika metų mėnesių ar dvylika apaštalų. Tradiciniai patiekalai apima žuvį, silkes, kūčiukus su aguonpieniu, grybų patiekalus, kisielių, įvairias košes ir daržoves.
  3. Šienas po staltiese: Po balta staltiese dedamas šienas, simbolizuojantis Jėzaus gimimą ėdžiose.
  4. Kvietimas vėlėms: Tikima, kad per Kūčias prie stalo gali prisijungti mirusiųjų artimųjų dvasios, todėl dalis stalo kartais paliekama tuščia.
  5. Kalėdaičiai: Prieš vakarienę šeima dalijasi kalėdaičiu (paprastu baltos duonos paplotėliu), išreikšdama meilę ir susitaikymą.

Papročiai ir burtai:

  • Kūčių naktis laikoma stebuklinga. Tikima, kad gyvūnai tuo metu kalba žmonių balsais, vanduo gali virsti vynu, o dangus gali atsiverti.
  • Atliekami įvairūs būrimo ritualai, susiję su ateities spėjimu – šeimos gerove, orų prognozėmis ir net būsimojo gyvenimo partnerio numatymu.
  • 00

    dienos

  • 00

    valandos

  • 00

    minutės

  • 00

    sekundės

Data

Gru 24 2024

Laikas

All Day